Szilva aszalása
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
Magvaváló szilvát válassz! Ilyen például a kései Besztercei vagy a Besztercei muskotály.
A szárat hagyd a gyümölcsön, mivel így nem keletkezik a szilván olyan sebzés, melyen az aszalás során elfolyhatna az édes szilvalé.
A szilvákat mártsd 1-2 százalékos szódabikarbóna-oldatba, mert ez leoldja a felületüket bevonó viaszréteget, amely akadályozná a héjon át történő vízvesztést.
Ezután a szilvát öblítsd le tiszta vízzel.
Töröld szárazra.
Terítsd szét egy lapos korsárban vagy rácson úgy, hogy a szemek ne érintkezzenek egymással.
Néhány napig biztosíts 50-60 °C-ot az aszalmány számára, majd emeld a hőmérsékletet 70-80 °C-ra.
Ujjpróbával állapítsd meg az aszalás végének időpontját: azt az állapotot, amikor még benyomható, de nyomásra lé már nem cseppen belőle, általában 7-10 nap elteltével éri el.
Ha a gyümölcs már annyira összeesett, hogy a magja kitapogatható, a magot egyszerűen told ki belőle a szár irányában.
Ha a szilvaszemekbe a kicsúsztatott mag helyére egy-egy hámozott mandulát vagy dióbélgerezdet teszel, igazi különlegességet készíthetsz!
Az elkészült aszalt gyümölcsöt néhány napig hagyd kiterítve szobahőmérsékleten, majd tiszta, jól szellőző vászontasakokban hűvös helyen tárold.
1 kg friss szilvából 35-50 dkg aszalvány készíthető.
Tipp / megjegyzés:
Aki szereti az aszalt szilvát, van a kertjében szilva fa, érdemes hozzá fogni, mert a boltba elég drága. Én nagyon szeretem húsok mellé kiváló. Vagy csirkemellet megtölteni vele, süteményekbe, vagy diétázóknak akár még este 21-órakor is egyáltalán nem hizlal.